Jak zwalczać chwasty trawiaste

Jednym z chwastów, które często występują w naszym kraju, jest życica trwała. Jest to roślina o wąskich i długich liściach, posiada źdźbła proste, może dorastać do wysokości 60 cm, często występuje w uprawach zboża.

Oczywiście często hodowana jest także jako pasza, znajdziemy ją również na trawnikach w naszym ogrodzie, jednak występowanie jej w na polach uprawnych jest niewskazane ze względu na dużą konkurencyjność. Jest to roślina wieloletnia, która charakteryzuje się szybkim wzrostem, zaliczana jest do traw luźnokępkowych. Posiada rozwinięty, gęsty system korzenny, szybko tworzy darń, może zajmować wówczas dość duże powierzchnie.

Życica trwała chwast trawiasty występujący w uprawach zbóż

W przypadku, kiedy występuje wraz ze zbożami, może jest zagłuszać, dodatkowo także może sprzyjać przedwczesnemu kiełkowaniu, co będzie niekorzystne w przypadku wielu rodzajów zbóż. Ma także tendencję do krzyżowania się z innymi gatunkami trawy, dlatego też może być to chwast trudny do usunięcia. Oczywiście zastosowanie herbicydów selektywnych pozwala pozbywać się życicy z dużych obszarów pól i ogrodów. W przypadku występowania wraz ze zbożem, w pierwszym okresie wzrostu może zagrażać prawidłowemu rozwojowi roślin uprawnych.

Dobrym sposobem na pozbycie się życicy będzie oprysk przedwschodowy, jak również opryski po wzejściu, kiedy rośliny osiągają małą wysokość, dzięki czemu będziemy mogli je wyeliminować w momencie, kiedy będą konkurowały o słońce i wodę z gleby z roślinami uprawnymi. Z pewnością jest to chwast, który może wyrządzić dużo szkody jeżeli chodzi o uprawy, dlatego warto reagować od razu, kiedy wykryjemy tego rodzaju chwasty na naszych uprawach. Dodatkowo także możemy działać prewencyjnie, opryskiwać nasze uprawy wczesną wiosną.

Rajgras włoski, kąkolewnica to inne nazwy, jakie posiada https://innvigo.com/zycica-trwala/, jest to roślina, której uprawy wprowadzono w naszym kraju w XIX wieku, często będzie ona porastać łąki oraz pastwiska. Minimalna temperatura do wzrostu to około 6 stopni Celsjusza, dlatego też może kiełkować wczesną wiosną, wcześniej niż niektóre rośliny uprawne.